Kauno marių regioninis parkas
Basų kojų diena - malonus iššūkis
FACEBOOK
2018-06-01
Basų kojų diena - malonus iššūkis
Birželio 5 dieną minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena. Ta proga Kauno marių regioninio parko direkcija jau šeštą kartą inicijuoja "Basų kojų dieną", bent trumpam ragina nusiauti batus ir pajusti Žemę po kojomis. Šiuo gestu parodykime, kad esame dėmesingi ir neabejingi aplinkai. Tad birželio 5 d. nesuk galvos dėl batų - šok basas į vasarą ir "užlipk" ant kojos su šia žinia kitam. Direkcijos specialistai aplinkosaugos dieną kviečia paminėti aktyviai, gamtoje. Mes su Jaunaisiais gamtos reindžeriais keliausime basomis po Dubravos arboretumą, o Jūs?

Jeigu manote, kad vaikščiojimas basomis yra senas primityvios visuomenės reiškinys, klystate. Jis net įgavo naują terminą, o vis didėjanti basų kojų parkų pasiūla rodo, jog didėja ir paklausa. Vaikščiojimas basomis pasaulyje šiandien gerai žinomas kiek įmantresniu pavadinimu - "įsižeminimas" (angl. earthing). 

"Įsižeminimas" - tai vaikščiojimas basomis po bet kokį natūralų paviršių: žolę, dirvą ar smėlį. Mūsų senelės sakydavo, o dabar ir įvairios mokslinės studijos patvirtina, kad ryšys tarp mūsų kūno ir žemėje esančių elektronų teikia sveikatai labai daug naudos. Žemės planeta turi natūralų savitą krūvį, o mūsų sveikata pagerėja, jei esame tiesiogiai prie jo "prisijungę". Mokslininkai įrodė, kad vaikščiojimas basomis naudingas sergantiems bet kokiomis ligomis, ypač vėžiu, artritu, širdies ir kraujagyslių ligomis, išsėtine skleroze ir Alzheimerio liga. Vaikščiojimas basomis gali padėti sureguliuoti endokrininę ir nervų sistemas, stiprėja kojų raumenys ir raiščiai, mažėja stresas. Juk mūsų pėdose yra daugybė aktyvių taškų, kuriuos reikia pažadinti. 

Faktas, kad vis rečiau iššokame iš batų. Faktas, kad tai daryti yra sveika. Faktas, kad ne tik sveika, bet ir smagu. Štai Jums iššūkis - praeikite basomis kojomis bet kuriuo pasirinktu pažintiniu taku (tarkime, Žiegždrių geologiniu, nes ten pėdos pasimėgaus skirtingo paviršiaus masažu). Genialu tai, kas paprasta. O ar gali būti kas nors paprasčiau, nei vaikščiojimas basomis? Reikia progos? Birželio 5 dieną visiems kreivai žiūrintiems galėsite pasiteisinti, kad minite Basų kojų dieną ir paaiškinti vaikščiojimo basomis naudą.
Tuo pačiu tai ir iššūkis, reikalaujantis būti atidesniems. Vaikščiodami basomis pamatysite ir prarasto ryšio su Žeme pasekmes - net ir menkiausia šukė numesta ant žemės tampa pavojumi. O kiek tokių šukių mes nepastebime, ignoruojame ir nepajuntame, kol patys neužlipame? Ir iš tiesų, daugybė mūsų šiandieninių aplinkosauginių problemų atsirado dėl to, kad mes paprasčiausiai pamiršome Žemę. Žinomas psichologas Karlas Jungas kartą rašė: "Kaip gali pamiršti apie Žemę, kai vaikštai basomis?". 

Tad pirmyn - šalin batus, gerinkime sveikatą ir atmintį! Nusiaukite batus ir pavaikščiokite basomis ant natūralios dangos bent keletą minučių, kad ir kur būtumėte. Tos kelios minutės gali atnešti didelės naudos jūsų organizmui. Tuo labiau, kad basomis galima ne tik vaikščioti, bet ir bėgioti. Žinoma, čia jau rimtas iššūkis. 1960 m Etiopijos bėgikas basomis įveikė olimpinį maratoną, įveikdamas 42 km ir 195 m. Kiek vėliau britų bėgikas tapo Europos bėgimo čempionato nugalėtoju, basas įveikęs 5 km. Tokių pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Štai ir šių eilučių autorės šviesios atminties močiutė jaunystėje taip pat dalyvavo bėgimo varžybose basa ir sugebėjo visus "batuotus" aplenkti ir laimėti varžybas. Tad basose kojose slypi energija. Įsikrauk jos nuo Žemės!
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.