Kauno marių regioninis parkas
Drugelis, kuris "suka" lizdus
FACEBOOK
2021-09-10
Drugelis, kuris "suka" lizdus
Lizdus savo palikuonims auginti suka ne tik paukščiai. Yra tai darančių ir drugių. Vieni iš jų – baltamargės šaškytės – nykstanti drugių rūšis visos Europos mastu. Šią vasarą Kauno marių regioninio parko direkcija vykdė baltamargės šakytės (Euphydryas maturna) monitoringą.

Stebėsena atlikta šios rūšies apsaugai skirtose Europos Sąjungos svarbos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose. Šaškytės buveinių apsaugai yra išskirti trys biosferos poligonai: Babtų–Varluvos, Būdos–Pravieniškių ir Labūnavos. Nors stebėti drugelius atrodytų romantinis užsiėmimas, patikrinti visą buveinę gali tapti tikru iššūkiu – Lietuvoje dar turime gamtos plotų, kurie primena tikrų tikriausias nepraeinamas, neprabrendamas džiungles. O jei dar maršrute kelią pastoja karingai nusiteikęs Sosnovskio barščių būrys, drugelių paieškos jau tampa ganėtinai pavojinga misija. Ne ką mažiau iššūkių ir paties drugelio gyvenimo cikle – nuolat tykantys plėšrūnai tiek iš dangaus, tiek žolių arduose, o pastaruoju metu į grėsmių šiai rūšiai išlikti sąrašą įtrauktas ir sparčiai Europoje plintantis uosių maras. Kaip uosis susijęs su šaškytėmis?

Į Lietuvos Raudonąją knygą įrašyta Baltamargė šaškytė yra drėgnų plačialapių miškų rūšis, o pagrindinis jų vikšrų mitybinis augalas – uosis. Drugiai deda kiaušinėlius ant jaunų uosių, išsiritę vikšrai kurį laiką maitinasi lapais, o vėliau susitelkia į „voratinkliais“ apipintus lizdus. Drugių monitoringas apima du etapus: vasaros pradžioje stebimi skraidantys drugiai, o vėliau ieškoma vikšrų lizdų ir vertinama buveinės būklė. Šie metai Kauno marių regioninio parko direkcijos stebėtose teritorijose šaškytėms buvo palankūs: vikšrų lizdų aptikta ganėtinai daug.

Be drugelių monitoringo šįmet Kauno marių regioninio parko direkcija dar vykdė žiemojančių šikšnosparnių, žvirblinių pelėdų, plovinių vištelių, griežlių ir tulžių apskaitas.

Daugiau apie baltamargę šaškytę žiūrėkite „Naturalit“ projekto vykdytojų reportaže.


M. Kirstuko nuotraukos
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.