Kauno marių regioninis parkas
Dubravos rezervatinėje apyrubėje rinkti spanguoles draudžiama
FACEBOOK
2021-09-13
Dubravos rezervatinėje apyrubėje rinkti spanguoles draudžiama
Rytais, rytais, rytais nešim gėrį kibirais... Kažkas kažkada dainavo, tik apie kiek kitokį gėrį. Nes kibirais nešti spanguoles iš saugomos pelkės yra ne tik nemandagus elgesys, bet ir nusižengimas. Būtų daug smagiau gaudyti pokemonus, o ne pažeidėjus, bet, deja, nesupratingų lankytojų vis pasitaiko.

Šįmet pelkė buvo dosni žydinčių gailių, boluojančių nužydėjusių švylių ir rausvais žiedeliais kiminų kilimą puošiančių spanguolių žiedų. Vasaros pabaigoje užsimezgė daugybė uogų – su nekantrumu laukėme, kol jos prisirps ir džiugins akį praeinantiems taku lankytojams. Bet uogos viliojo per stipriai. Nepaisydami fakto, kad saugomoje teritorijoje, kuri turi rezervatinės apyrubės statusą, spanguoliauti draudžiama, žmonės neša spanguoles kibirais. Nebijo jie nei čia gyvenančių angių, nei pelkių senio, nei aplinkosaugininkų. Vietoj naiviai laukto vaizdo dabar palei taką regime vos vieną kitą spanguolytę, o išmindžioti paklotėje takai rodo, kokie dar esame savanaudžiai.

Primename, kad Dubravos rezervatinė apyrubė yra unikali vieta, kurios vertybes reikia saugoti ir elgtis atsakingai ne tik dėl to, kad taip mus įpareigoja įstatymai. Būtina puoselėti ir vidinę kultūrą – į gamtą ateiname kaip svečiai, tad palikime joje kuo nepastebimesnį savo pėdsaką, neeikvokime jos išteklių. Leiskime lankytojams, ateinantiems po mūsų, pamatyti tuos pačius žydinčius gailius ar raudonuojančius spanguolynus. Užsienio saugomose teritorijose lankytojai negali išsinešti net kankorėžio, ir tai jiems yra savaime suprantamas dalykas, o lietuviams tokia praktika sunkiai perkandama. Įsivaizduokite, jeigu daugelis pradėtų kibirais neštis spanguoles ar kitas gėrybes, skinti gailius ar švylius puokštėms, kas liktų gamtai?

Rezervatinė apyrubė užima nedidelį plotą, o joje apsilanko šimtai lankytojų. Čia esanti pelkė – tai gyvūnų ir augalų buveinė, savita ekosistema. Todėl labai svarbu išsaugoti šią teritoriją kuo mažiau paveiktą. Tam padeda elementarios taisyklės: nenulipti ir neišklysti nuo pagrindinio tako, neskinti ir nemindžioti augalijos (ne tik spanguoliautojai takus išmina, bet ir „selfių“, fotosesijų medžiotojai), nepalikti šiukšlių ir nerinkti gėrybių.

Atminkite, kad saugoma pelkė ne daržas, o kibiras – ne sauja. Elkimės atsakingai ir vaišinkimės saikingai.


Veiklą apyrubėje reglamentuoja Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas, Dubravos rezervatinės apyrubės nuostatai, kuriuose gamtinių išteklių naudojimas nurodomas kaip draudžiama veikla.

Jeigu pastebėjote pažeidėjus realiu laiku, informuokite aplinkosaugininkus bendruoju pagalbos telefonu 112.
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.