Kauno marių regioninis parkas
GAMTOTVARKA YRA SVARBI GAMTOS IŠSAUGOJIMUI
FACEBOOK
2024-04-22
GAMTOTVARKA YRA SVARBI GAMTOS IŠSAUGOJIMUI
Balandžio 22-ąją minima Pasaulinė motinos Žemės diena. Ji pradėta minėti 1970 metais, o atliepiant į Jungtinių Tautų kreipimąsi Lietuvoje ji minima nuo 1992 metų. Kasmet civilizuotos pasaulio šalys ragina vienytis ir išreikšti rūpestį mūsų visų namais – Žeme ir Gamta. 

Žemės dieną norime atkreipti dėmesį į būtinybę vykdyti gamtotvarką, kad būtų išsaugotos nykstančios ir retos rūšys. Gamtotvarkos darbai saugomose teritorijose vykdomi siekiant išsaugoti biologinę įvairovę. Gamtotvarka padeda išsaugoti natūralias buveines ir rūšis, apima buveinių atkūrimą, invazinių rūšių kontrolę ir kitas priemones, skirtas sumažinti grėsmes biologinės įvairovės praradimui.

Arlaviškių ornitologinis draustinis, apimantis Paukščių salas, yra vienas ryškiausių Kauno marių regioninio parko kraštovaizdžio elementų. Užtvenkus Nemuną, Paukščių salos ilgą laiką buvo apaugusios tik žoline augmenija, todėl čia veisėsi daug įvairių vandens paukščių rūšių, tarp jų ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos mažosios žuvėdros, pilkosios ir šaukštasnapės antys, įvairūs tilvikai, buvo įsikūrusi didžiulė rudagalvių kirų kolonija. Nuo 2007 metų salos pradėtos šienauti, iškirsti medžiai ir krūmai, praktikuota ganiava, organizuotos salapjūtės, taip sukuriant sąlygas retiems, ypač tilvikiniams, paukščiams veistis. Kelerių metų pastangos sukurti tinkamą buveinę, neiškirtus atžalų, krūmų ir kitos augmenijos, išeitų perniek. 

Konkretūs gamtotvarkos darbai gali būti labai įvairūs, priklausomai nuo vietovės, nuo rūšių: tai ir buveinių atkūrimas, hidrologinio rėžimo atstatymas, invazinių rūšių kontrolė, selektyvūs kirtimai, vėlesnis šienavimas ir kita.

Gamtotvarka yra labai svarbi siekiant išsaugoti natūralią gamtą ateities kartoms. Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.