Kauno marių regioninis parkas
Išrinkti konkurso "Haiku Žemei" nugalėtojai
FACEBOOK
2021-05-01
Išrinkti konkurso "Haiku Žemei" nugalėtojai
Minėdami pasaulinę Žemės dieną, skelbėme haiku gamtai konkursą ir kvietėme įžiebti kūrybinę liepsnelę bei prisiminti, kokia svarbi, nepakartojama ir įkvepianti yra kūrybinė gamtos jėga.  Žmogus gali pasirinkti – griauti ar kurti. Kauno marių regioninio parko direkcija kartu su „Haiku gimnazija“ kvietė išreikšti savo pasirinkimą – visą mėnesį kurti haiku Žemei. Šiandien skelbiame nugalėtojus.

Saugoti ir puoselėti tai, ką sukūrė gamta ir taip prisidėti prie gamtos dieviškumo yra kiekvieno šios planetos gyventojo pareiga. "Kasmet visas mėnuo nuo kovo 20 d. iki balandžio 22 d., kuomet visas pasaulis mini Motinos Žemės dieną, skirtas sutelkti mintis ir dėmesį mūsų planetai, skirti šiek tiek savo brangaus laiko geriems darbams arba geriems žodžiams. Panašiai kaip skiriame dėmesį per mums artimo žmogaus gimtadienį. Žinoma, turėtume tai daryti kasdien. Bet nesame tokie jau tobuli, ar ne? Tad kvietėme nepamiršti Žemės gerovės savo kasdieniuose sprendimuose, o šį mėnesį skirti jai savo kūrybinę energiją – kurti gamtoje. Ir ne laužus, o eilėraščius!" – priminė Kauno marių regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Ramunė Mikitiejeva.

Kvietėme keliauti po Kauno marių regioninį parką, mėgstamas gamtines vietas, pažintinius takus ar kitas saugomas teritorijas, stebėti aplinką, žavėtis gamtos kūriniais ir leisti kūrybos vėjui įsivelti į plaukus ir mintis. Gamtoje pilna idėjų, kurias tereikia surinkti kaip žemuoges ir suverti į žodžių eilutes – būtent taip kuriamas haiku. Šių metų Žemės dienos šūkis „Atkurkime savo Žemę“ („Restore our Earth“), tad mes tik išryškinome esminę „šaknį“ – atKURKime! Taigi, kaip sekėsi kurti?

Iš viso gavome 132 haiku, kuriuos atsiuntė skirtingo amžiaus kūrėjai: konkurse dalyvavo 16 suaugusiųjų, virš 30 moksleivių ir ikimokyklinio amžiaus vaikų. Plati ir kūrėjų geografija: Kaunas ir Kauno rajonas, Šilutė, Radviliškis, Vilnius ir Vilniaus rajonas, Kaišiadorių rajonas... Buvo tikrai sunku išsirinkti nugalėtojus, nes sulaukėme daugybės nuoširdžių, originalių, skambių, paveikių, netikėtų kūrinių. Visgi, konkursas yra konkursas, kažkam šįkart pasisekė labiau, o tiems, kurių nepaminėsime – nenukabinkite nosies, puoselėkite įsižiebusią kūrybinę liepsnelę toliau!

Komisijos vertinimas

Nugalėtojus padėjo išrinkti „Haiku gimnazijos“ sumanytoja, žurnalistė, rašytoja, knygos „Vojaĝo“ autorė Rugilė Audenienė, kuri taip pat semiasi kūrybinės energijos iš gamtos. Savo nuomonę išreiškė ir Kauno marių regioninio parko direkcijos specialistai bei direkcijos Facebook paskyros lankytojai. Vertinome ne pagal vieno autoriaus sukurtų haiku gausumą, bet atskirus kūrinius. Kai kur sutapo, jog į akį krito to paties autoriaus kūriniai.

Taigi sveikiname šiuos autorius, kuriuos, pasibaigus karantinui, norime pakviesti į įkvepiančią kelionę po Kauno marių regioninį parką laivu: Ida Andrejauskaitė, Danutė Morkūnienė, Aurelija S., Gabrielė Brazauskienė, Monika Žiūkaitė, Juozas Staputis, Vaiva Miliauskaitė.

Septyni iš 132

Iš 132 atsiųstų kūrinių teko sunki užduotis išrinkti septynis.

„Mano dėmesį labiausiai patraukė iš viso šeši kūriniai, jie ryškiausi, kai kurie labiausiai atitinka klasikinio haiku formą ir temą, kai kurie – labiausiai netikėti arba atrodo, kad tokį haiku sukūręs žmogus turi gerą stebėjimo dovaną.“ – pastebi išlavintą akį ir uoslę gerai „suvertam“ haiku turinti rašytoja Rugilė Audenienė.

Štai Rugilės išrinktieji:

1. Ida Andrejauskaitė, Alksniupių pagr. mokyklos, 7 kl. moksleivė: „Vienas debesis/atsiskyrė nuo kitų./susirado draugę...“. Šis haiku buvo vienas iš netikėčiausių kasdienių reiškinių užfiksavimo pavyzdžių! Labai grakštus animizmas kartu su karumi – persmelkiančia paprastumo šviesa.

2. Danutė Morkūnienė: „meditacija/tulžys purpt po vandeniu/ratilų pynė“. Jeigu reikėtų rodyti pavyzdį, kaip kurti klasikinį haiku apie gamtą, šis kūrinys būtų puiki iliustracija. Primena Bašio Macuo klasikinį haiku apie varlės šuolį į vandenį. Labai vaizdingas, fotografiškas haiku, puiku, kad pastebėtas itin gražus paukštis tulžys.

3. Aurelija S.:  „Vienuma aplink/Tik plaka pelkių širdys/Žiema užpuolė“. Geruose haiku dažnai ieškome netikėto posūkio, o Aurelijos S. kūrinyje suskamba dar negirdėtas ir labai galingas apibūdinimas „pelkių širdys“. Haiku gali būti parašyti vabi sabi principu: tykiai stebint gamtą, save, visatą, apmąstant, susitaikant.

R. Audenienė išskyrė dar tris haiku, iš kurių irgi verta mokytis:

4. Gabrielės Brazauskienės „Vakaras tirpsta,/Išeina pasivaikščiot/Būrys vabalų“. Autorė jau ne kartą yra paskelbusi gerų trieilių, šis alsuoja haiku klasiko Isos Kobajaši dvasia: visi vabalai pastebėti, atkurtas nostalgiškas šilto vakaro švelnumas.

5. Monika Žiūkaitė: „Alpstantis medis/Krinta į draugo glėbį./Ramybės žinia.“ Parašiusi apie „alpstantį medį“ parodė tai, ką haiku kūrėjai ne visada pastebi ir aprašo – tokių vienas kitą prilaikančių medžių miške nemažai, bet trieilyje apie tai skaitau pirmą kartą. Meistriškai parodytas vaizdas ir kelias į ramų apmąstymą.

6. Kaip rašyti juokingą haiku, arba senriu? Danutei Morkūnienei gerai pavyko atkurti jausmą ir vaizdą sukuriant haiku apie uodus: „fotosesija/ tik šast uodų debesis/šypsenos dingsta“. Keliaujantiems po Lietuvos gamtą vasaros metu šis jausmas, turbūt, pažįstamas daugeliui iki kraujo.

Kauno marių regioninio parko direkcijos specialistai atsiųstuose haiku ieškojo sąsajų su parko vertybėmis, vietovėmis, aktualiais gamtos reiškiniais. Sutapo, kad tarp mėgstamiausių haiku pateko Rugilės Audenienės jau minėtos autorės Gabrielės Brazauskienės bei Monikos Žiūkaitės kūriniai. Tik direkcijos atstovų dėmesį patraukė Gabrielės haiku apie varlių sezoną, o Monikos visi penki kūriniai puikiai išreiškė minties ir vaizdo sintezę.

Direkcija pastebėjo ir Juozo Stapučio haiku: „Pora balandžių/geria iš vienos taurės/Taikos tvirtovė“. Šiame kūrinyje užkoduota Pažaislio simbolika ir vietos dvasia: kamaldulių herbo bei vienuolyno ansamblio statinių išsidėstymo aplinkoje sąsajos.

Facebook paskyros lankytojai taip pat išrinko savo favoritę. Ja tapo dešimtmetė Vaiva Miliauskaitė ir jos haiku, parašytas dvejomis kalbomis.
 

Dėkojame visiems dalyvavusiems ir linkime semtis įkvėpimo iš gamtos!

Visus konkurso haiku galite peržiūrėti čia.
Nugalėtojų kūrniniai čia.
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.