Kauno marių regioninis parkas
Kas paleis balioną – pagadins ne tik orą
FACEBOOK
2021-05-26
Kas paleis balioną – pagadins ne tik orą
Kas paleis balioną – pagadins ne tik orą!

Galime pašmaikštauti, bet į aplinkos taršą žiūrėkime rimtai, net kai norisi šventę švęst. Orams gerėjant, vasarai artėjant, paskutiniesiems skambučiams kviečiant vis dar stebime atvejų, kai žmonės renkasi nedraugiškus gamtai sprendimus – leidžia į orą balionus, šaudo konfeti ir pan.

Švęsti smagu, bet darykime tai atsakingai – nepaleiskim gerų norų ir linkėjimų vėjais, nes jie galiausiai nusės neišsipildę ir taps tik dar viena šiukšle ar spąstais gyvūnams.

Daugeliui vis dar atrodo, kad kartą per gimtadienį/jubiliejų/vardadienį/vestuves/antras vestuves/išleistuves/paskutinį skambutį... paleisti į orą balionai ar spalvingieji konfeti „nieko blogo nepadarys ir ta jūsų ekologija kažkokia mada pasidarė“. Tačiau matematika paprasta – padauginkime, kiek yra žmonių, kurie turi tokių „vienetinių“ kartų?

Gyvename sąmoningame amžiuje – visada yra alternatyvų. Geriau rinktis vietoj vienkartinės emocijos padovanoti supratimą, kad ekologija nėra mada, o būtinybė. Ypač jei turite vaikų, jums rūpi jų ateitis ir linkite jiems gyventi švarioje aplinkoje. Švari ir saugi aplinka yra geriausia dovana, kurią tėvai gali (ir privalo) dovanoti savo palikuonims ir ateinančioms kartoms. Pandeminė situacija parodė, kokia svarbi žmogui yra gamta, tačiau netinkamas elgesys ar veiksmas gali apkartinti ne tik nuotaiką kitiems lankytojams, bet ir pakenkti gyvajai gamtai. Visos tos butaforijos, kažką džiuginusios keletą minučių, paliktos gamtoje tampa tiesiog šiukšlėmis, kurios ilgai nesuyra, tampa mikroplastiko dalelėmis, grįžtančiomis atgal ne tokiomis „džiugiomis“ formomis į mūsų kasdienybę – per vandenį, dirvožemį, mitybos grandinę. Arba pražudo gyvūną, kuris to šlamšto prisiėda ar įsipainioja. Kai to nematai, tai ir neskauda. Bet būtina žinoti apie galimas grėsmes ir prisiimti atsakomybę.

Galbūt tas balionas tėra tik lašas jūroje (mariose). Bet kiekvienas lašas svarbus.

Raginame vietoj balionų sodinti gėles, medžius, jei esate draugų kompanija (klasė) – įrenkite suolelį ar sugalvokite kitą prasmingą iniciatyvą, kuri džiugins dar ilgai. O konfeti naudokite patalpose, kur galima sušluoti, arba rinkitės natūralias, suyrančias medžiagas – pavyzdžiui, žiedlapius. Pasirūpinkite, kad jūsų švenčių atributai nepasiliktų gamtoje, o į orą kiltų tik gera nuotaika.
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.