Šių metų rugsėjo 8 d. Klaipėdos Universiteto Jūrinių tyrimų instituto mokslininkai Diana Vaičiūtė ir Martynas Bučas, kartu su Kauno marių regioninio parko darbuotoju Mindaugu Kirstuku, vykdė vandens kokybės tyrimus Kauno mariose. Tyrimų metu buvo įvertinta chlorofilo-a koncentracija, vyraujančios fitoplanktono rūšys ir grupės, vandens skaidrumas, skendinčios medžiagos ir kiti vandens parametrai.Mokslininkai Kauno marių vandens „žydėjimą“ ir vandens kokybę taip pat stebi ir kartografuoja pasitelkiant Sentinel-2 palydovinius vaizdus, o mėginiuose nustatytos koncentracijos yra panaudojamos palydovinių duomenų tikslumui įvertinti. Palydoviniai duomenys leidžia įvertinti vandens kokybės kaitą visame vandens telkinyje, stebėti ir nustatyti vandens „žydėjimo“ lygį, labiausiai paveiktas akvatorijas ir ar Kauno marių paplūdimiuose yra saugu maudytis.
Vandens parametrų matavimai buvo atlikti 9-iose vietose nuo Kauno hidroelektrinės iki Kruonio hidroakumuliacinė elektrinės. Chlorofilo-a koncentracija kito nuo 11 µg/L ties Kauno hidroelektrine, 30 µg/L ties Nemuno upės įtekėjimo vieta ir iki 70 µg/L centrinėje marių dalyje. Daug detaliau chlorofilo-a pasiskirstymą marių paviršiuje galima matyti iš gauto Sentinel-2 vaizdo, kur intensyviausias fitoplanktono „žydėjimas“ buvo vietomis šiaurinėje dalyje. Tokį netolygų pasiskirstymą lėmė vyraujantys pietų, pietvakarių vėjai, nes fitoplanktonas buvo suneštas iš pietinių akvatorijų.
Tyrimai vyks ir kitais metais įgyvendinant Aplinkos apsaugos agentūros projektą „Vandens kokybės tyrimai, reikalingi nuotolinio stebėjimo duomenų paėmimo, apdorojimo, panaudojimo ir saugojimo sistemos preliminariam vandens būklės vertinimui ir jos efektyvesniam valdymui, tikslių rezultatų užtikrinimui“.
M.Kirstuko nuotr.