Kauno marių regioninis parkas
Palemono pievos pasiilgo karvučių
FACEBOOK
2021-10-12
Palemono pievos pasiilgo karvučių
Palemono pievos pasiilgo karvučių! Kalbame ne apie saldainius, o tikrus galvijus, kurie yra svarbūs natūralių pievų išsaugojimui. Deja, jau keletas metų pievose nebesigirdi mūkimo – geriausiu atveju jį keičia žoliapjovių ir žolės pjovimo robotų burzgimas.

Viena iš svarbiausių Kauno marių regioninio parko direkcijos veiklų yra gamtinių buveinių priežiūra ir tvarkymas. Kasmet, siekdami išsaugoti retų augalų rūšis ir jų augavietes, šienaujame ir šaliname atžalas garsiajame Kadagių slėnyje, kuris yra botaniniame draustinyje, tokia pati veikla atliekama Paukščių salose, tik jau orientuota į retų rūšių paukščių apsaugą ir jų veisimosi sąlygų gerinimą.

Turime dar išlikusią natūralią ir labai vertingą pievą Palemone, kurią taip pat būtina reguliariai šienauti. Čia vis dar aptinkami tokie reti augalai kaip mėlynasis gencijonas ir lietuviškomis orchidėjomis vadinami gegužraibinių šeimos atstovai, kuriems išsaugoti reikalingi gamtotvarkos darbai.

Neprižiūrimos pievos sunyksta, apauga sumedėjusia augmenija ir pamatyti botanines retenybes įmanoma tik Raudonosios knygos puslapiuose. Tam, kad taip neatsitiktų – pievas būtina šienauti tinkamu laiku. Ir jei į pagalbą retiems augalams ir turtingai pievų biologinei įvairovei išsaugoti nebeateina karvutės ar avytės (t.y. nebevyksta ganiava, kuri yra pats geriausias pievų priežiūros būdas), tenka pievoms suteikti techninę pagalbą šalinant žolinę ir sumedėjusią augaliją mechaniškai. Žinoma, už tai, ką seniau nemokamai atlikdavo gyvuliai, šiandien tenka mokėti. Palemono pievoms šienauti lėšos skirtos iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos.

O galbūt Palemone dar kažkas laiko kokią karvutę? Pievų orchidėjos ir mėlynieji gencijonai mielai priimtų ją ganytis į savo valdas.


M.Kirstuko nuotraukos
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.