Kauno marių regioninis parkas
Pasirūpinta Rumšiškių ąžuolų ganyklos medžiais senoliais
FACEBOOK
2021-09-24
Pasirūpinta Rumšiškių ąžuolų ganyklos medžiais senoliais
Šiandien Lietuvos regioniniai parkai švenčia savo 29 gimtadienį. Kitąmet gal pavyks atšvęsti jubiliejinius metus jau drąsiau ir su būriu draugų. Ta proga norime palinkėti ilgiausių metų. Tegyvuoja Lietuvos saugomos teritorijos ir mūsų savita ir savaip išskirtinė gamtinė aplinka. O kad ji ilgiau gyvuotų, turime kartais padėti ir prisidėti prasmingais darbais. Mums geriausia dovana yra dėmesys saugomų teritorijų vertybėms. Be to, kad šįmet pavyko gauti finansavimą Kadagių slėnio tako tvarkymui, dar pasistengėme, kad gyvenimas palengvėtų ir pailgėtų dar 41 „senoliui“.  

Kas lankotės Rumšiškių miške ar Lietuvos liaudies buities muziejuje, pastebėsite, jog prie Aristavėlės dvaro esančioje pievoje apsauginės tvorelės apsupo čia augančius brandžius ąžuolus. Taip stengiamės apsaugoti medžius nuo aplink besiganančių žirgų poveikio – kas gi nenori nugara pasitrinti į stambaus galiūno šoną. Tam, kad būtų apsaugoti vertingi medžiai, tvorelėmis buvo aptverta 11,3 ha teritorija, o reikalingos lėšos darbams atlikti buvo gautos pateikus paraišką Aplinkos apsaugos rėmimo programai. Sakysite, Kodėl negalima tiesiog neleisti ganytis gyvuliams? Viskas kiek sudėtingiau, nei gali pasirodyti iš pirmo karto. Ganiava yra būtina sąlyga tokioms buveinėms atsirasti ir išlikti. Todėl esame priversti ieškoti aukso viduriuko ir derinti skirtingus poreikius.

Dar metų pradžioje Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinis analitinis centras (MAC) 2021 metų buveine paskelbė medžiais apaugusias ganyklas. Kaip atrodo tokia buveinė? Įsivaizduokite pievą, kurioje kartu su gyvuliais ganosi ir didingi medžiai. Tokią rasite ir Kauno marių regioniniame parke tarp Rumšiškių miško ir Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijos, o didžioji dalis ganyklos supa muziejuje esantį Aristavėlės dvarą. Ši teritorija yra svarbi ne tik kaip Kauno marių regioninio parko gamtinė vertybė, bet saugoma ir Europos mastu. Tai vienas iš 54 skirtingų buveinių tipų, kurie sudaro Europoje kuriamą vientisą ekologinį  tinklą, vadinamą „Natura 2000“.

Europos bendrijos svarbos „Natura 2000“ (arba kaip mes sakome „natūrinė teritorija“) „Medžiais apaugusios ganyklos“ buveinė – reta Lietuvoje. Šio tipo buveinę sudaro esančiose ar buvusiose ganyklose augantys pavieniai seni medžiai arba retas, šviesus miškas įsiterpęs tarp ganyklų. Žolinė augmenija tokiose buveinėse labai įvairi ir turtinga rūšių.

Medžiais apaugusių ganyklų buveinės Lietuvoje susiformavo per ilgą laiką ganant gyvulius plačialapių ir mišriuose miškuose, arba po miško lydymo. Tačiau XX a. pradžioje intensyvėjant žemės ir miškų ūkiui, dauguma tokių buveinių arba užaugo mišku, arba buvo paverstos į atviras žemės ūkio naudmenas. Sovietmečiu šios buveinės beveik visiškai išnyko uždraudus miškuose ganyti gyvulius bei pradėjus masinį žemių melioravimą.

Medžiais apaugusios ganyklos – ne tik reta, bet ir unikali buveinė daugeliui organizmų. Buveinę formuojantys seni medžiai yra ne tik istorinis ir kultūrinis šalies palikimas, puošiantis mūsų kraštovaizdį, bet ir unikali buveinė daugeliui rūšių. Ypač vertingi tiek pavieniui, tiek grupėmis augantys ąžuolai senoliai, kuriuose aptinkami keli šimtai gyvūnų, augalų ir grybų rūšių. Dalis šių rūšių yra prisitaikę gyventi tik senuose medžiuose, todėl jų išlikimas  priklauso ir nuo medžiais apaugusių ganyklų likimo. Turbūt teko girdėti, kad viename brandžiame ąžuole galima aptikti daugiau kaip 1000 skirtingų organizmų rūšių. Tai atskiras pasaulis! O Rumšiškių  ąžuolų ganykloje tokių pasaulių suskaičiuojame net apie 90!

Tikimės, kad dabar medžiai senoliai, o tuo pačiu ir visi, kurie yra su jais susiję ir nuo jų priklausomi, bus labiau apsaugoti ir atlikti darbai prailgins jų gyvavimą. Ilgiausių metų!
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.