Kauno marių regioninis parkas
PILKAPIAI LAUKIA IR KELIAUTOJŲ, IR PAGALBININKŲ
FACEBOOK
2024-02-23
PILKAPIAI LAUKIA IR KELIAUTOJŲ, IR PAGALBININKŲ
Jei peržvelgtume savo krašto laidojimo vietas, rastume pavadinimų įvairovę: kapinynai, senkapiai, pilkapiai, milžinkapiai, markapiai, žydkapiai, prancūzkapiai, švedkapiai, senosios kapinaitės... Kartais mes tai galime įvardinti bendriniu pavadinimu „pilkapiai“, supilti kapai.
Lietuvoje apstu žemės lopinėlių, kuriuose ilsisi gentainiai, atėjūnai ar giminės. Regioninių parkų teritorijose taip pat gausu archeologinių palaidojimų vietų, tiesa, jos pasiskirstę netolygiai – tai priklauso nuo konkrečios vietos istorinės raidos, taip pat ir nuo geologinės-gamtinės aplinkos. Štai Sirvėtos regioniniame parke registruoti tik 3, o Gražutės regioniniame parke - net 49 įvairaus tipo saugomi laidojimo paminklai. Visoje Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos administruojamoje teritorijoje jų yra apie 107! Tačiau dėl tiesos reikia suprasti, kad istoriniuose metų vingiuose ne viskas už paveldo apsaugą atsakingų institucijų buvo laiku ir tinkamai sužiūrėta, užregistruota, ne viską pavyko išsaugoti. Tad šiandien iššūkių saugant mūsų bendrą paveldą nestinga. Miško priešgaisrinės juostos arimo metu apgadintas pilkapis, fermos kiemo vidury „atsidūręs“ kapinynas, kelią tiesti „trukdantys“ senkapiai... Tai tik dalis problemų, su kuriomis susiduria saugomų teritorijų atsakingų sričių specialistai.

Gyvename pokyčių laike, kur diskusijos ir kompromisai yra turbūt geriausiais būdas rasti bendrus sprendimus. Ir negalima nepasidžiaugti vis augančiu paprastų žmonių kultūrinio paveldo savimonės lygiu – tai ir lankomi bei pagerbiami primiršti pilkapiai, militaristinio paveldo entuziastų tvarkomi apleisti karių kapai, vietos bendruomenių pastoviai prižiūrimos senosios kaimų kapinaitės. Memorialinių paminklų parkų teritorijose daug, tinkamai prižiūrėti tegalime tik dalį jų, tad visada kviečiame prisidėti talkomis, idėjomis, patarimais.

Ypač skatintina naujų istoriškai svarbių objektų inventorizacija, vykdoma Kultūros paveldo departamento iniciatyva. Tai ypač pasakytina apie pilkapius, kurie dažnai lieka „turistiniame“ piliakalnių šešėlyje, nors jie, kartu su šventvietėmis, yra viena nedaloma visuma.

Tad kviečiame pažinti bei susipažinti su praeitimi, ypatingą dėmesį skiriant protėvių atminties paminklams - pilkapiams.

Nes – SAUgoma ir TAU.

 
Audrius GRINSKIS

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus kultūrologas
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.