Kauno marių regioninis parkas
Stovykla "6 dienos gamtoje su parko reindžeriais" padėjo "įjungti" ryšį su gamta
FACEBOOK
2021-07-30
Stovykla "6 dienos gamtoje su parko reindžeriais" padėjo "įjungti" ryšį su gamta
Liepos 19-24 dienomis Kauno marių regioninio parko gamtos mokykloje nuo ryto iki vakaro sukosi būrys stovyklautojų. 9-15 metų amžiaus dalyvius čia subūrė aktyvaus pažinimo stovykla „6 dienos gamtoje su parko reindžeriais“. Kasdien jaunieji gamtos reindžeriai ne tik smagiai leido laiką gamtoje rinkdami sirpstančias mėlynes ir nueitus kilometrus, bet ir domėjosi, gilino žinias apie Lietuvos saugomas teritorijas, Kauno marių regioninio parko vertybes, gamtos ir kultūros paveldo objektus, susipažino su reindžerių kasdienybe bei iššūkiais prižiūrint saugomas teritorijas ir jas saugant.


Patyrę vadovai visas 6 dienas vedė nepažintais ar geriau žinomais gamtos takais: keliavome „džiunglėmis“ į pelkę, žygiavome į gražiausias parko vietas, sėmėmės galių iš stebuklingo šaltinio, naršėme po interaktyvią ekspoziciją, pešėme plunksnas protmūšyje, kūrėme laužą ir gerą nuotaiką. O kur dar maudynės miške ir vandeny!

Stovyklai vadovavo  Kauno marių regioninio parko specialistai, tad dalyviai turėjo puikią progą iš arti pamatyti, pačiupinėti ir pabendrauti su tikrais parko reindžeriais, sužinoti, ką jie veikia, kuo džiaugiasi, dėl ko pyksta, o svarbiausia – tai jie žino slapčiausias parko vietas: kur gyvena barsukai, kur valgyklas įsirengę geniai ir voverės, kur daugiausia nykštukų, kur gražiausi „selfiai“ gaunasi, kur įdomiausi takai, kur geriausia įsimylėti, ant kurio kelmo skaniausia sušlamšti sumuštinį...


Drugelių pievose – kaip dalmatinų pasakoje

Kasdien gvildenome vis kitą temą, tad dėmesio netrūko nei pelkėms, nei drugeliams, nei geologijai, nei vietos kraštovaizdžio vertybėms pažinti.

Apie drugelių ypatumus ir svarbą stovyklautojams pasakojo gamtininkė Inga Banytė, su kuria keliavome „medžioti“ drugelių į parko pievas. Supažindinti su drugelių skaičiavimo metodika ir svarba, naudodamiesi Europos dieninių drugių pažinimo vadovais (eBMS) nardėme po parko pievas bandydami surasti ir identifikuoti kuo daugiau rūšių. Anot eBMS vadovo, tokių galima aptikti net 101! Tik drugelius, kurių apdaro įvairovė didelė, atpažinti sunkiau nei 101 juodai baltai taškuotą dalmatiną. Sužinojome ir apie "Butterfly count" programėlę, kuria naudotis gali kiekvienas, norintis prisijungti prie drugelių skaičiuotojų bendruomenės. Savo stebėjimais galima pasidalinti prisijungus į grupę "Facebook".  


Jei skaičiuotume ant pirštų

Ne kiekvienas gyventojas susipažinęs su Lietuvos saugomomis teritorijomis. Jeigu populiarioji TV laida „Klausimėlis“ paruoštų reportažą šia tema, kiek praeivių atsakytų, jog turime 30 regioninių ir 5 nacionalinius parkus, kuriuos galime suskaičiuoti ant  7 rankų pirštų. Bet toliau nebeužtektų nei rankų, nei kojų – kur dar valstybiniai draustiniai, rezervatai, saugomi gamtos paveldo objektai ir festivališkai skambanti „Natura 2000“. Praplėsti mūsų suvokimą ir žinias apie saugomų teritorijų tipus padėjo „Naturalit“ projekto parengti video siužetai apie išskirtinį Europos saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“. Kasdien žiūrėjome ne tik įdomiai parengtus reportažus, bet ir tikrinome savo atidumą atsakydami į dienos klausimus apie „Natura 2000“. Taip dalyviai rinko papildomus taškus, nes savaitės pabaigoje jaunųjų gamtos reindžerių laukė egzaminas – 25 klausimai apie tai, ką per savaitę sužinojo, išgirdo, įsidėmėjo, pastebėjo, užfiksavo. Turbūt kiekvienas dalyvis, pakeltas vidury nakties, jau pasakytų, kas yra „Natura 2000“, ką reiškia PAST ir BAST, ir net sugebėtų abstrakčiai nupiešti „Natura 2000“ logotipą: būtent ši kūrybinė užduotis buvo paskutinė. Geriausiai egzaminą išlaikę dalyviai buvo apdovanoti „Naturalit“ projekto įsteigtais prizais, neliko be atminimo dovanėlių ir visi kiti, o stovyklos organizatoriai buvo apdovanoti dalyvių šypsenomis ir entuziazmu – domėtis, pažinti, išsaugoti, rūpintis tuo, ką turime vertingiausio.


Į Jaunųjų gamtos reindžerių stovyklą Kauno marių regioninio parko direkcija kasmet kviečia dalyvauti jaunimą, kuris keliaudamas gamtos takais nori pažinti Lietuvos saugomas teritorijas, išmokti tausoti aplinką, atrasti ne tik WIFI, bet ir ryšį su gamta, suprasti, kodėl būtina ją saugoti ir kaip patys gali prisidėti, kad mūsų gamta kuo ilgiau išliktų natūrali.


Nuotraukos Rugilės Kamarauskaitės, Ramunės Mikitiejevos, Mindaugo Kirstuko
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.