Miegančioji Kauno marių gražuolė

Didžioji miegapelė – suaugusio žmogaus delno dydžio miško paslapčių sergėtoja, tyliai gyvenanti brandžiuose ąžuolynuose. Ši Kauno marių regioninio parko miegančioji gražuolė buvo dingusi daugiau nei 50 metų, kol vėl buvo aptikta Rumšiškių miške.
Šis padarėlis mėgsta senus ąžuolynus, lazdynus ir mišrius miškus, kuriuose gausu senų drevėtų medžių. Mitybos meniu – tikra gurmano svajonė: lazdyno riešutai, sultingos uogos, saldūs vaisiai, pumpurai, žiedai, o kartais ir smulkūs vabzdžiai ar paukščių kiaušiniai. Didžioji miegapelė geba išgraužti lazdyno riešutus taip tobulai, kad šalia kitų graužikų paliktų lukštų jos darbą galima atpažinti iš dailiai apgraužtų, lyg peiliuku nupjautų briaunų.
Tačiau labiausiai ši miegapelė garsėja savo išskirtiniu pomėgiu miegui. Ji iš tikrųjų miega daugiau nei pusę metų – nuo spalio iki balandžio ar net gegužės! Sakoma, kad pažadintos miegapelės garsas panašus į neužsivedančio mopedo. Prieš žiemos miegą didžioji miegapelė priauga nemažai svorio – tarsi mažytė rudeninė statinaitė – nes jos riebalai tampa gyvybės šaltiniu šaltuoju metu.
Didžioji miegapelė ypatinga ir tuo, kad ji kaip driežas gali numesti uodegą – t. y. pagriebus ją už uodegos, jos kailiukas lengvai nusineria. Lietuvoje tai retas, saugomas, į Raudonąją knygą įrašytas graužikas.
Didžiosios miegapelės bunda – saugokime jas!
Pavasarį po ilgo žiemos miego iš lėto bunda didžiosios miegapelės – retos ir saugomos rūšies gyvūnai.
Kodėl svarbu jas saugoti?
- Didžiosios miegapelės – svarbi miško dalis, padedanti platinti augalų sėklas.
- Jų buveinės – seni miškai su drevėmis – nyksta, todėl kiekviena išsaugota vieta yra svarbi.
- Net ir trumpas trikdymas gali paveikti jų sveikatą ar išgyvenimą.
Ką galime padaryti:
- Netriukšmaukime miške, ypač prie senų drevių.
- Nelįskime į inkilus ar miegapelių buveines.
Pamatyti didžiąją miegapelę galite užsukę pas mus – į gamtos mokyklą, kur mūsų miegančioji gražuolė visu gražumu išpiešta ant pastato sienos laukia bendros nuotraukos kartu su tavimi 😉 Du viename – tikrąsias miegapeles apsaugosi jų netrikdydamas, o kartu išsineši smagius įspūdžius ir „selfį“ su mūsų regioninio parko puošmena.
Pasimatom? 😊
Mariaus Čepulio nuotrauka